O soutěži

„Ať už je vaším systémem atom, vesmír, buňka, chemická sloučenina nebo třeba počasí, snažíte se najít pravidla, která v něm platí. Kladete si otázky, vyvracíte hypotézy, zpřesňujete měření a hledáte souvislosti. Rozdíl mezi N-trophy a skutečným výzkumem? Výzkum může trvat několik století. V soutěži N-trophy na to máte jen pár hodin…“

N-trophy je soutěž pro středoškoláky. Soutěžními obory jsou biologie, chemie, fyzika a logika. Tříčlenné týmy z České republiky i Slovenska budou plnit rozmanité úkoly, kde jejich společným jmenovatelem je experiment a výzkum. A stejně jako ve vědeckém prostředí je často třeba i výsledky výzkumu prezentovat, protože za to se dnes vědci také hodnotí. I v N-trophy záleží na tom, jak týmy své výsledky předloží…

Pokud skládáte tým a jste z různých škol či krajů, nezoufejte a klidně pojďte do toho. Musíte se jen rozhodnout, za kterou školu budete soutěžit. Tu potom uvedete do registrace a je vyřízeno! V současné chvíli to má vlastně jen dopad na statistiku 🙂 (v minulosti to rozdíly dělalo a možná bude znovu, proto tam ta kolonka je).

Kompletní popis soutěže včetně základních pravidel naleznete na stránce „Jak probíhá N-trophy?“

Zadání úloh bude k dispozici pouze v českém jazyce. Prezentace výsledků však může být česky i slovensky. V případě dotazu k zadání úkolu je vždy možnost se zeptat – buď e-mailem nebo na finále přímo lektora na místě.

Vzorové úlohy

Chcete si osahat, co to vlastně N-trophy je a jak vypadá taková „úloha“? Tady máte možnost si vyzkoušet v každém oboru jednu kvalifikační úlohu některého z předchozích ročníků N-trophy. Vězte, že na všechny 4 úlohy společně máte týden s víkendy – tedy necelých 10 dní. Tím, že celé řadě týmů do tohoto období padají jarní prázdniny (kde chápeme, že máte jiné starosti 🙂 ), trvá kvalifikace reálně 16-17 dní (v závislosti na pololetních prázdninách), úlohy jsou však vždy stavěné tak, aby šly za týden stihnout.

Tak na nic nečekejte, klikněte na předmět a vrhněte se na úlohu!

biologie Fyzika Chemie Logika

Máte hotovo a přemýšlíte, jak by to dopadlo? Na N-trophy se prochází zvlášť každé řešení a lektoři je individuálně hodnotí. Krom toho, že se hodnotí faktická správnost se hodnotí i postup; úvahy, které je potřeba udělat; provedený experiment (který je ve většině případů součást úlohy) a jeho design a pak i odevzdané řešení jako takové. Naopak „omáčka“ navíc vám zpravidla nepomůže.

Máte hotovo? Můžete se mrknout na autorská řešení všech výše zmíněných úloh zde.

Hledáte archiv zadání všech ročníků N-trophy? Bohužel hledáte marně, záměrně jej nezveřejňujeme. Pokud ale chcete, zkuste si vzorové úlohy výše!