Historie N-trophy

N-trophy je badatelská přírodovědná soutěž pro tříčlenné týmy středoškoláků, kterou již od roku 2010 organizují lektoři převážně z Brněnských univerzit a odborných pracovišť

Na začátku, jak už to tak bývá, byl bláznivý nápad několika nadšenců uspořádat soutěž tak, aby testovala žáky v tom, co opravdu dokážou. Nikoliv jen, co se umí naučit zpaměti. Navíc v moderní době je v podstatě nemožné umět všechno a tak je N-trophy soutěž tříčlenných týmů. Současně vzniká malý tým organizátorů, kde je každý zodpovědný za svoji část a navzájem si dělají testery a oponentury. Navíc organizátoři oslovují JCMM, aby soutěž zastřešila a tak se i stalo. Tehdy nikdo netušil, že se soutěž bude držet i pěknou řádku let poté 🙂

A jak si pamatují vznik sami zakladatelé N-trophy – Ondráš Přibyla a Kačka Nováková?

N-trophy(1)

V roce 2011 probíhá první N-trophy pro účastníky z JMK. Soutěž je koncipována pro 12 týmů se 3 členy, kde záleželo na souhře jedinců, aby úlohu stihli udělat a zároveň i odprezentovat komisi. Nastavení úloh bez potřeby znalostí ze školy učinilo tuto soutěž jedinečnou a také týmy a předvedení výsledků komisi jednoznačně odlišilo první ročník N-trophy od jiných soutěží. Do prvního ročníku se přihlásilo více než 60 týmů, kteří museli odevzdat kvalifikaci a s nejlepšími 12 týmy jsme se potkali ve finále. V tomto roce vznikla originální a unikátní soutěž pro středoškoláky!!!

Vítězí tým Bazinga! ve složení: Ondřej Urbanovský, Petr Ilgner a Josef Pivnička
Fotogalerie

N-trophy2

Schéma soutěže z prvního ročníku (tzn. 12 3-členných týmů, kvalifikace a finále) bylo převzato i do 2. ročníku odehrávajícího se v roce 2012. Podobně jako předchozí rok probíhalo finále v novém kampusu Masarykovy univerzity. Přihlásilo se kolem 55 týmů z JMK.

Vítězí tým Lochneska ve složení: Tomáš Axmann, Petra Mokrošová a Markéta Tesařová
Fotogalerie

N-trophy3

Třetí ročník N-trophy byl na přelomu zimy a jara 2013 a byla to už dvakrát otestovaná koncepce “kvalifikace” a “finále”. Dokonce se navýšil počet finalistů na 16 týmů, aby se k té možnosti dostalo více lidí. Podařilo se i do soutěže zapojit týmy mimo JMK – tedy po celé ČR (vyjma Prahy z důvodu podmínek financování). Bylo poprvé zařazeno i Odpoledne vědy – tedy místo a čas, kde měli autoři možnost prezentovat řešení k úlohám kvalifikace. Navíc zde bylo i pár úloh pro ty, kteří dorazili nehledě na jejích úspěšnost v kvalifikaci. Na konci odpoledne vědy se zveřejnily výsledky a určili se tak postupující do finále.

Vítězí tým KNÍK^3 ve složení: Roman Beránek, Michaela Krákorová a Miroslav Sedláček
Fotogalerie

N-trophy4

Čtvrtý ročník byl v mnohém převratný. Díky přeshraničnímu projektu bylo možné soutěž realizovat pouze pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Trnavský a Žilinský kraj. Na jedné straně kladná věc – expanze na Slovensko, na straně druhé však omezení týmů v jiných částech ČR. Klasicky v únoru se odehrála on-line kvalifikace, ze které postoupilo 16 týmů do krajských kol. Ta proběhla v jediný den ve čtyřech krajských městech a tři nejlepší týmy z každého se sjely do Brna. V květnu pak proběhlo víkendové ústřední kolo zde. To bylo poprvé obaleno legendou – detektivkou jako ze Sherlocka Holmese.

Jaké bylo ústřední kolo 2014? Přečtěte si report!

Vítězí tým SPOŽÚS ve složení: Markéta Doležalová, Kateřina Slánská a Markéta Pitrová
Fotogalerie

N-trophy5

Tato se nesla v legendě Fantomase. Model krajských kol jsme, vzhledem k náročnosti (příprav, času i financí) opustili, ale víkendové finále jsme zanechali. Také jsme oprášili Odpoledne vědy na půdě Přírodovědecké fakulty MU. Na finále se účastníci v pátek uvedli do příběhu, v sobotu bylo soutěžní zápolení a v neděli již jen autorská řešení, výsledky a slideshow fotek. Jak je z těchto patrné, Fantomas se dokonce osobně dostavil a přivítal své nové vědce ve svých laboratořích. Ti se však v sobotní podvečer rozhodli, že se jim v jeho vězení (a.k.a. laboratořích) nelíbí, a utečou. Přelstili sofistikovaný bezpečnostní systém a vzali roha. Zajištění laboratoří a “odměnu” již řešila policie a účastníci se vše dozvěděli z denního (večerního) tisku….

Vítězí tým GO! ve složení: Jakub Sláma, Zuzana Johanovská a Anna Suchánková
Fotogalerie

N-trophy6

Šestý ročník byl ve světle Olympiády (jak také jinak, když byla ta v Riu) – i když tak trochu po našem :-). Měla stejný formát jako pětka a tedy se 16 týmů potkalo v Brně na víkendové zápolení. Sobotní večer pak byla “Laboratorní olympiáda”. Střílení špičkama od pipety, trhání skript, “curling” s balíkem nepotřebných tiskovin, běh s petriho miskou plnou vody a podobné jíné vylomeniny. V neděli se opět ve Vidě vyhlásily výsledky, prezentovalo autorské řešení a promítaly fotky.

Vítězí tým KNÍK^இ ve složení: Jan Pokorný, Tereza Hladíková a Vojtěch Bočan
Fotogalerie

N-trophy7

Sedmý ročník N-trophy se nesl v tématu vyvíjení léků na Šedou nemoc. 16 týmů pracovalo napříč všemi úlohami a sbíraly podstatná data. V sobotu večer je však z laboratoří na Kampusu vyhnal poplach a všichni se museli různými cestami dostat na základnu na ZŠ Kamínky. Ovšem rozšíření Šedé nemoci se zabránit nepodařilo a někteří výzkumníci byly nakaženi. Hypotetické problémy z laboratoří se rázem stávají reálnými a vývoj léku absolutní nutností. V neděli dopoledne po zapojení všech účastníků a tvrdému boji s časem nakonec všichni účastníci přežívají a lék je vyvinut. Jen jeden vědec nepřežil… Naštěstí to byl organizátor! 🙂

Vítězí tým NoTryhard Kappa2 ve složení Vadim Kablukov, Tereza Kinská a Šimon Chvátil
Fotogalerie

N-trophy8

Viděli jste někdy satelitní snímek Bohunického kampusu MU? A nepřipomíná vám to vesmírnou loď? Nám ano a proto bylo tématem N-trophy8 USS Campus. Tedy vesmírná loď plná zábavy, kam se chodili odreagovávat různé bytosti. A kromě zábavy samozřejmě i plná hazardu. N-trophy tedy začala nefalšovaným kasinem, kde si účastníci nadělali dluhy. Tyto v sobotu (pomocí plnění soutěžních úloh) odpracovaly a přitom zjistily, že AI – umělá inteligence – která loď řídí má za své poslání lidi bavit. Ovšem i přesto, že nechtějí! Bylo tedy nutné tuto AI vypnout a pro obelstění obranných mechanizmů bylo třeba přebrat funkce klíčových programů. Toho se zhostili všichni společnými silami – úspěšně a vysvobodili tak nejen sebe, ale i další uvíznuté bytosti.

Vítězí tým Jarošťáci (se vrací) ve složení Filip Svěrák, Mikuláš Hampl a Václav Martinů
Fotogalerie

N-trophy9

V tomto ročníku jsme se zaměřili hodně na praktičnost úkolů a propojení do reálného světa. Téma znělo IZS – Integrovaný Záchranný Systém. Všechny úlohy – jak kvalifikace, tak i samotného finále, měly něco společného s IZS nebo postupy, které používají. Samozřejmě nemohla chybět ani reálná akce. V neděli nastala krizová situace, kde se musely týmy spojit a pracovat jako jeden muž. Rozdělili se na záchranáře, policisty a hasiče a každá z těchto jednotek ze svého středu vybrala dispečink, který dostával informace a celou akci řídil. Navíc zvedal telefony nouzových linek. Účastníci řešili různé nouzové situace, poskytovali první pomoc, transportovali raněné, řešili vyhrocené situace podnapilých, hasili požáry a podobně. V mnohém se mohli inspirovat úlohami, které zažili v předchozím dni. Naštěstí se jednalo jen o simulaci a v reálném světě se žádné zranění nestalo.

Vítězí tým Název neuveden ve složení “Pepa” Ngoc Hung Hoang, Dalibor Pelčák a Petr Zahradník
Fotogalerie

N-trophyX

Tento ročník měl být v lecčems převratný. Celý měl téma Matrixu a nově se do finále zapojily i další instituce. Kvalifikace byla standardně dvoutýdenní a finále plánováno víkendové. Oproti ostatním ročníkům (s výjimkou superfinále N-trophy4) se však nemělo konat na jednom místě, ale na různých institucích po celém Brně (Kampus MU v Bohunicích, FEKT VUT, FCH VUT, SAB aerospace, Hvězdárna a VIDA Science centrum). Organizátoři se na jeho přípravě opravdu vyřádili. Zasáhla ovšem vyšší moc zosobněná Coronavirem SARS-CoV-2, způsobujícímu onemocnění covid-19. Finále bylo napřed odloženo na podzim a posléze úplně zrušeno.

N-trophy11

Historicky poprvé komplet chystáno i uvedeno online. A světe div se, bylo to skvělé. Účastníci měli před sebou nelehký úkol: Obstát ve zkouškách jednotlivých oborů, objasnit vraždu profesora Gödela a rozhodnout jak naložit se strojem času. Pohybovali se přitom v “paralelní dimenzi 271” prostřednictvím interaktivní mapy Brna a okolí, kde hledali jednotlivé lokace. V domácích podmínkách, většinou izolování i jeden od druhého, si poradili s experimenty, zapotili se při výslechu svědků a společně s organizátory si ověřili, že ducha N-trophy je možno zachovat i ve virtuálně formě soutěže.

Vítězí tým StejněVlastněNapořádJinakTedyOpětChaotičtí ve složení Eliška Prirnosová, Adam Blažek, Ondřej Sladký z Gymnázia Plzeň, Mikulášské náměstí 23

Fotogalerie